Episcopia Sloboziei și Călărașilor - Protopopiatul Oltenița

23 Aprilie 2017 – Hramul Parohiei Prozanic

Stiri pe Scurt - Administrator - 2017-05-18 12:21:10

În fiecare an, la data de 23 aprilie, când întreaga Biserica Ortodoxă Română cinsteşte pe Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruință, parohia Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, care-l are ca ocrotitor s-a aflat în zi de mare sărbătoare.
Sfânta Liturghie care s-a oficiat începând cu ora 9.30, a adunat în jurul Sfântului Potir, cler și credincioși, numeroși fii ai parohiei, unde împreună s-au rugat pentru pace, sănătate și mântuire. Răspunsurile la strană au fost oferite, de grupul format la inițiativa doamnei preotese Niță Elena. Sfânta Liturghie a fost urmată de slujba parastasului pentru ctitori și pentru vrednicul de pomenire Preot Dumitru Constantinescu, slujitor al parohiei. La final, P.C. Preot Paroh Niță Ștefan Cătălin a rostit un cuvânt de mulțumire adresat tuturor celor care s-au implicat și au contribuit la organizarea și buna desfășurare a acestui eveniment prilejuit de sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe – purtătorul de biruință, ocrotitorul Parohiei Prozanic. Cu prilejul sărbătorii parohiei au fost pregătite peste 200 de pachete cu alimente pentru a fi împărţite celor prezenţi.

 A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”-Prozanic

Search