Episcopia Sloboziei și Călărașilor - Protopopiatul Oltenița

Începutul anului bisericesc în Parohia Prozanic

Stiri pe Scurt - Administrator - 2017-11-22 19:35:20

La început de an bisericesc, vineri, 1 septembrie 2017, potrivit tradiţiei bisericeşti în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, s-a oficiat slujba Te Deum-ului, oficiate de PC Preot Niță Stefan-Cătălin, paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”-Prozanic, în prezenţa credincioşilor.
La final, PC Preot Niță Stefan-Cătălin a rostit un cuvânt despre semnificația zilei de 01 septembrie ca început al anului bisericesc, când potrivit Sfintei Tradiţii, aceasta este ziua în care Mântuitorul Iisus Hristos şi-a început activitatea pe pământ și potrivit acestui temei, Sfinţii Părinţi de la Sinodul I Ecumenic de la Niceea din anul 325 au rânduit să se sărbătorească data de 1 septembrie ca un început al mântuirii creştinilor.
 A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”-Prozanic


Search