Episcopia Sloboziei și Călărașilor - Protopopiatul Oltenița

Slujbă de pomenire pentru poetul național MIHAI EMINESCU și pentru doamna preoteasă ELENA, în Parohia Prozanic

Stiri pe Scurt - Administrator - 2018-01-14 23:04:39

SLUJBĂ DE POMENIRE PENTRU POETUL NAȚIONAL MIHAI EMINESCU ȘI PENTRU DOAMNA PREOTEASĂ ELENA, ÎN PAROHIA PROZANIC

În Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa a avut loc, duminică 14 ianuarie 2018, începând cu ora 10.30, o slujbă de pomenire pentru poetul național Mihai Eminescu, la împlinirea a 168 de ani de la naștere (15 ianuarie 2018) și pentru doamna preoteasă a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe – Prozanic, profesor Niță Elena, care ar fi împlinit 39 de ani, luni 15 ianuarie 2018.
La finalul slujbei de pomenire, elevii doamnei preotese din clasele a IV –a, a V –a, a VI –a și a VII-a, au recitat poezii din creația marelui poet Mihai Eminescu; apoi în jurul orei 12.30, la mormântul doamnei preotese Elena din cimitirul parohial Prozanic, elevii au rostit rugăciuni pentru doamna preoteasă Elena, iar elevele Oprea Roxana Nicoleta din clasa a IV –a și Ioniță Ana Maria din clasa a V –a, au recitat poezia „INIMA DOAMNEI” compusă de ele personal pentru „doamna noastră, doamnă scumpă și frumoasă, cea mai bună preoteasă”.

     INIMA DOAMNEI

Doamne Tu ai vrut așa,
Să ne – o iei pe doamna noastră,
Doamnă scumpă și frumoasă,
Cea mai bună preoteasă.
Ne – ați fost doamnă profesoară,
Preoteasă dar și mamă...
Ne – nvățați mereu cei bine
Cum să avem grijă de noi.
Ne lipsiți atât de mult
Dar știm că sunteți alături de îngeri
Și ne vegheți de sus.
Ne aducem aminte de dumneavoastră cu drag
Și ne veți rămâne mereu în suflet
Nu vă vom uita niciodată.

                                    OPREA Roxana Nicoleta din clasa a IV –a
                                    IONIȚĂ Ana Maria din clasa a V –a

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”-Prozanic împreună cu OPREA Roxana Nicoleta din clasa a IV –a și IONIȚĂ Ana Maria din clasa a V –a 


Related Links

Search