Episcopia Sloboziei și Călărașilor - Protopopiatul Oltenița

07 Mai 2016 – Credincioșii Parohiei Prozanic în pelerinaj

Pelerinaje - Administrator - 2016-05-07 18:47:36

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, pe data de 07 Mai 2016, parohia Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, prin preotul paroh Niță Ștefan Cătălin, a organizat un pelerinaj cu enoriașii, la Mănăstirea „Sfinţii Voievozi” din Slobozia. Grupul format din 15 persoane s-au închinat Icoanei Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Vorona, adusă în Eparhia Bărăganului cu ocazia celui de-al doilea hram „Izvorul Tămăduirii” al Mănăstirii „Sfinţii Voievozi” din Slobozia și raclei cu părticele din Sfinte Moaște ale unor Sfinți care se păstrează în Mănăstirea „Sfinţii Voievozi” din Slobozia.
De asemenea grupul de pelerini au vizitat Catedrala Episcopală „Înălţarea Domnului” din Slobozia.


A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”-Prozanic


Search