Concursul Național Catehetic „Hristos – Cuvântul care vindecă” în Parohia Prozanic: „Poezia eminesciană, cel mai bun medicament pentru minte și suflet”

Anul 2024 a fost proclamat în Patriarhia Română, Anul omagial al pastorației şi îngrijirii bolnavilor.

            În acest sens duminică, 14 ianuarie 2024 și luni, 15 ianuarie 2024, în parohia Sfântul Gheorghe Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc un program cu caracter cultural – artistic, în cadrul Concursului Național Catehetic „Hristos – Cuvântul care vindecă”, din secțiunea Activități ale grupului catehetic a proiectului coordonat de părintele Niță Ștefan Cătălin.

            Programul cultural – artistic intitulat „Poezia eminesciană, cel mai bun medicament pentru minte și suflet”, a reunit la biserica parohială Sfântul Gheorghe Prozanic și la Școala Gimnazială Constantin Brâncoveanu din comuna Vasilați, județul Călărași, un număr de 60 de elevi din ciclul primar, gimnazial și liceal, aflați sub coordonarea părintelui NIȚĂ Ștefan Cătălin și a doamnei profesor  Durlan Ștefana, specialitatea religie, de la Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” din comuna Vasilați, județul Călărași.

Programul cultural – artistic a adus în atenția participanților poezii și piese muzicale inspirate din opera lui Eminescu sau despre acesta, precum și cântece religioase.

Programul cultural – artistic „Poezia eminesciană, cel mai bun medicament pentru minte și suflet”, a avut drept obiective în rândul tinerilor participanți, următoarele:

În încheierea programului cultural – artistic „Poezia eminesciană, cel mai bun medicament pentru minte și suflet”, părintele Niță Ștefan Cătălin și doamna profesor Durlan Ștefana, au mulţumit elevilor, pentru implicarea şi dăruirea de care au dat dovadă şi i-au îndemnat pe toţi cei prezenţi să citească opera marelui poet, pentru că:

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin,

Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...