Activități în cadrul Miniproiectului „Contribuția Bisericii, școlii și familiei, la formarea religioasă a tinerei generații a Parohiei Prozanic”dedicat anului 2020, „Anul omagial al pastoraţiei părinţilor şi copiilor şi Anul comemorativ al filantropilor ortodocşi români”

Duminică 08 martie 2020, în parohia Sfântul Gheorghe Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc, activitatea „Familia și Biserica: Rol și Misiune în responsabilitatea social – filantropică a tinerei generații din Parohia Prozanic”, parte componentă a miniproiectului Contribuția Bisericii, școlii și familiei, la formarea religioasă a tinerei generații a Parohiei Prozanic”, în cadrul Concursului Național Catehetic „Iubirea lui Hristos în familia mea”, concurs dedicat anului 2020, declarat ca  „An omagial al pastoraţiei părinţilor şi copiilor şi Anul comemorativ al filantropilor ortodocşi români”, în Patriarhia Română, desfăşurat în eparhia noastră cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor.

Activitatea a constat din vizita elevilor participanți în cadrul miniproiectului Contribuția Bisericii, școlii și familiei, la formarea religioasă a tinerei generații a Parohiei Prozanic”, în gospodăria familiei Păun Vasile Cătălin și Moise Florina Nicoleta cu trei copii, unde s-au purtat discuții libere despre greutățile familiei cu condiții precare din punct de vedere material.

Astfel de activități, parte integrantă a miniproiectului „Contribuția Bisericii, școlii și familiei, la formarea religioasă a tinerei generații a Parohiei Prozanic”, insuflă participanților rolul filantropiei creștine astăzi ca lucrare pastoral – misionară a Bisericii.

 

A consemnat:

-          Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin, Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

-          Profesor Durlan Ștefana - Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu” Vasilați

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...