Instalare de preot la parohia „Sfântul Gheorghe”- Prozanic

În data de 23 Februarie 2014, în „Duminica Lăsatului sec de carne (a Înfricoșătoarei Judecăți)”, a avut loc la parohia „Sfântul Gheorghe”-Prozanic instalarea precucernicului părinte paroh Niță Ștefan-Cătălin.

În cuvântul de învăţătură de la final, preacucernicul părinte Marian Necula, Protopop al Olteniței a transmis binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor tuturor credincioșilor din Prozanic, la ceas aniversar pentru Sfânta noastră Episcopie „1994-2014, Două decenii de slujire arhierească în Episcopia Sloboziei și Călărașilor”.

De asemenea, părintele protopop a vorbit despre pregătirea pe care o săvârșim în aceste zile pentru Sfântul și Marele Post, despre îndemnul la priveghere activă pe care ni-L face Mântuitorul Iisus Hristos, despre faptul că la Judecata Veșnică vom fi cercetați și răsplătiți sau osândiți după faptele noastre izvorâte din credința în Iisus Hristos.

A urmat citirea deciziei de instalare în funcţia de preot paroh a preacucernicului părinte Niță Ștefan-Cătălin.

Părintele Niță Ștefan-Cătălin a mulțumit Preabunului Dumnezeu și Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor pentru darul preoției, precum și enoriașilor prezenți în număr mare în sfântul locaș, pentru primirea deosebită în noua parohie.

A consemnat: Preot Ciobanu Daniel, secretar al Protopopiatului Oltenița
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...