Maslu de Obște în Postul Adormirii Maicii Domnului în Parohia Prozanic

În Postul Adormirii Maicii Domnului, în parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, preacucernicii preoți NIȚĂ Ștefan Cătălin, paroh al Parohiei Prozanic și BACIU George, paroh al Parohiei Crivăț, au săvârșit Taina Sfântului Maslu în zilele de vineri 01 și 08 august 2014 și miercuri 13 august 2014.

După taina Sfântului Maslu, cei doi preoți NIȚĂ Ștefan Cătălin și BACIU George au săvârșit slujba de sfințire a epitafului folosit la vecernia din ajunul sărbătorii Adormirii Maicii Domnului, a unui nou set de acoperăminte pentru Sfânta Biserică, a unui nou set de Sfinte Vase, a unei Sfinte Evanghelii și a unei cădelnițe ce vor fi folosite în cadrul serviciului liturgic, donate de către credincioși din parohie și din afara parohiei.

La final preacucernicul părinte NIȚĂ Ștefan Cătălin a susținut cateheza săptămânală, având ca temă de discuție “SĂRBĂTOAREA adormirII maicii domnului”.

La cateheza pregătită și susținută de părintele paroh NIȚĂ Ștefan Cătălin, au participat un număr de 35 persoane, tineri și adulți.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”-Prozanic
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...