Campania – “Solidari cu familiile sinistrate din Oltenia!” desfășurată în cadrul Protopopiatului Oltenița

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop VINCENŢIU și sub coordonarea preacucernicului părinte Marian Necula, protopop al Olteniței, Protopopiatul „Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul”- Oltenița prin Biroul de Asistență Socială, a organizat în cadrul parohiilor din protopopiat o colectă constând în produse neperisabile (ulei, zahăr, făină, orez, conserve), apă plată și minerală, produse de igienă, pături, cereale și bani.

Acțiunea s-a desfășurat în perioada postului Adormirii Maicii Domnului (1-14 august 2014) și a avut drept scop ajutorarea persoanelor sinistrate din județele Gorj, Vâlcea, Argeș și Teleorman.

Rezultatul colectei desfășurate la nivelul parohiilor din cadrul Protopopiatului Oltenița a fost următorul:

-1.552 litri ulei,

-1.362 kilograme zahăr,

-2.247 kilograme făină,

-80 kilograme orez,

-91 kilograme mălai,

-136 kilograme fasole uscată,

-25 kilograme cartofi,

-10 kilograme usturoi,

-949 kilograme ceapă,

-581 litri apă minerală,

-599 litri apă plată,

-86 kilograme produse de igienă,

-11.563 kilograme haine și pături,

-45 tone cereale,

-723 cutii conserve,

-20 kilograme dulciuri,

-23 kilograme jucării,

– 26 kilograme tacâmuri.

De asemenea la nivelul protopopiatului a fost colectată și suma de 34.114 lei.

În data de 19 august 2014 o delegație a Protopopiatului Oltenița formată din preacucernicul părinte Daniel Ciobanu, secretar al Protopopiatului Oltenița, preacucernicul părinte Fănel Burulean, preot III în cadrul parohiei „Adormirea Maicii Domnului”-Stupinele și preacucernicul părinte Toader Costin-Sorinel, paroh al parohiei „Sfântul Gheorghe”-Radovanu având ca parteneri un echipaj al Subunității de Jandarmi Oltenița în frunte cu domnul locotenent colonel Ionel Marcu, comandantul subunității și membru în cadrul Adunării Eparhiale a Sfintei Episcopii a Sloboziei și Călărașilor au însoțit cele trei autocamioane încărcate cu produse în parohia Vaideeni din cadrul Arhiepiscopiei Râmnicului, unde într-o bună colaborare cu preacucernicul părinte Aron Lăzăroiu, parohul uneia din parohiile din comuna Vaideeni,produsele au fost descărcate urmând ca apoi să fie distribuite credincioșilor afectați în urma inundațiilor.

Mulțumim pe această cale tuturor celor care din dragoste pentru aproapele s-au implicat pentru buna desfășurare a acestei campanii.

A consemnat preacucernicul părinte Daniel Ciobanu, secretar al Protopopiatului Oltenița.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...