Te Deum în Parohia Prozanic de Ziua Naţională a României

De Ziua Naţională a României, luni, 1 decembrie 2014, potrivit tradiţiei bisericeşti şi hotărârii Sfântului Sinod, în parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, s-a oficiat începând cu orele 10:00 slujba Te Deum-ului. Slujba a fost oficiată de PC Preot Niță Stefan-Cătălin, paroh al Parohiei „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”-Prozanic, în prezenţa credincioşilor.

La finalul Te Deum-ului, PC Preot Niță Stefan-Cătălin a rostit un cuvânt despre MAREA UNIRE de la 01 Decembrie 1918.

Constituția României prevede că 1 Decembrie este Ziua Națională a țării noastre, în amintirea celor peste 100.000 de români adunați pe Câmpul lui Horea de la Alba Iulia, care au cerut Unirea Transilvaniei cu Țara. Marea Adunare Națională, constituită din 1.228 de delegați, a adoptat o rezoluție care consfințea Unirea tuturor românilor din Transilvania, întreg Banatul (teritoriul dintre râurile Mureș, Tisa și fluviul Dunărea) și Țara Ungurească (Crișana, Sătmar și Maramureș) cu România.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”-Prozanic
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...