Slujba de Anul Nou la Parohia Prozanic

În noaptea trecerii în Anul Nou civil 2015, în parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, preacucernicul părinte paroh NIŢĂ Ştefan Cătălin a oficiat slujba în noaptea trecerii dintre ani, după rânduiala aprobată de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în şedinţa de lucru din data de 17 februarie 2011.

Slujba de o frumuseţe aparte, cuprinde Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos, urmat de patru rugăciuni, astfel: Rugăciune către Domnul nostru Iisus Hristos, alcătuită de Sfântul Isaac Sirul; Rugăciune de mulţumire; Rugăciune de intrare în noul an (din tradiţia română şi slavă); Rugăciune de binecuvântare a noului an (din tradiţia greacă). Apoi, după Ectenia întreită şi Otpust, se cântă în cor „Apărătoare Doamnă”.

Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe – Prozanic a organizat în mod festiv această slujbă la trecerea dintre ani, 30 de enoriaşi luând parte la bucuria noastră.

La final, toţi cei prezenţi au primit din partea părintelui paroh iconiţe cu Domnul Nostru Iisus Hristos, iar apoi împreună cu părintele paroh şi doamna preoteasă au ciocnit un pahar de şampanie şi s-au bucurat de câte o porţie de tort din partea parohiei.

Gândul nostru este ca la slujba trecerii dintre anii 2015-2016, să ne bucurăm de prezenţa unui număr mai mare de enoriaşi, iar slujba să se oficieze în aceeaşi linişte şi armonie, în dragoste şi dor de rugăciune către Dumnezeu şi Maica Domnului!

A consemnat Preacucernicul Preot Niţă Ştefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”-Prozanic
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...