Vecernie la Sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe – Hramul Parohiei Prozanic

În fiecare an, la data de 23 aprilie, când întreaga Biserica Ortodoxă Română cinsteşte pe Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruință, parohia Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, care-l are ca ocrotitor s-a aflat în zi de mare sărbătoare.

Manifestările prilejuite au început încă din Ajun prin săvârșirea Slujbei Vecerniei cu Litie și Acatistul Sfântului Mare Mucenic Gheorghe de către preacucernicul părinte Necula Marian, protopop al Protopopiatului Oltenița, preacucernicul părinte Baciu George de la parohia Crivăț și preacucernicul preot Niță Ștefan Cătălin de la parohia Prozanic .

La otpust, părintele protopop Marian Necula a vorbit audienţei prezente despre marea prăznuire a Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruință.

Preoţii au fost invitaţi la final la o agapă frăţească oferită din partea parohiei Prozanic.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”-Prozanic
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...