Ziua Eroilor în Parohia Prozanic

În Biserica Ortodoxă Română, sărbătoarea „Înălţării Domnului” a fost consacrată ca Zi a Eroilor şi sărbătoare naţională bisericească, prin hotărârile Sfântului Sinod din anii 1999 şi 2001. Totodată, Legea 379/2003 privind regimul mormintelor şi operelor comemorative de război a proclamat cea de-a patruzecea zi de la Sfintele Paşti, sărbătoarea „Înălţării Mântuitorului Iisus Hristos – Ziua Eroilor”, ca sărbătoare naţională a poporului român.

Astfel, pentru pomenirea tuturor eroilor parohiei Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, şi nu numai, căzuţi de-a lungul timpului, care s-au jertfit pe câmpurile de luptă, în lagăre şi în închisori, pentru apărarea Patriei şi a credinţei strămoşeşti, pentru întregirea Neamului, libertatea şi demnitatea Poporului Român, parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic, a cinstit cum se cuvine această zi prin săvârşirea la troița din fața bisericii parohiale, a slujbei parastasului, oficiată de către părintele Niță Stefan-Cătălin, paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” – Prozanic.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”-Prozanic
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...