Procesiune și Rugăciuni pentru ploaie în Parohia Prozanic

Urmând îndemnul Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, sâmbătă 13 Iunie 2015, în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, comunitatea parohială în frunte cu părintele paroh Niță Ștefan Cătălin a hotărât organizarea unei procesiuni.

Credincioșii parohiei s-au adunat la biserica parohială de unde împreună cu preotul paroh s-au deplasat în câmp la locul unde se află o cruce ridicată în cinstea poposirii moaştelor Sfântului Dimitrie în data de 27 mai 1946, pentru a săvârși rânduiala specifică “la vreme de neplouare”.

Credincioșii s-au rugat împreună cu preotul paroh pentru ca Dumnezeu să asculte rugăciunile, să le primească, precum oarecând și pe cele ale Sfântului Prooroc Ilie Tesviteanul, și să deschidă stăvilarele cerului, să poruncească norilor să dea ploaie dătătoare de belșug.

„Primește, Mântuitorule, rugăciunile din gurile noastre cele nevrednice și trimite din cer pământului ploaie aducătoare de roade, ca un Iubitor de oameni și mult Milostiv”.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”-Prozanic
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...