Te Deum în Parohia Prozanic la început de an bisericesc
![](https://protoieriaoltenita.ro/files/images//2015/09/Parohia-Prozanic-Anul-Bisericesc-01.09.2015-1.jpg)
La început de an bisericesc, marți, 1 septembrie 2015, potrivit tradiţiei bisericeşti în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, s-a oficiat slujba Te Deum-ului și slujba Aghesmei Mici, oficiate de Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin, paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”-Prozanic, în prezenţa credincioşilor.
La final, Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin a rostit un cuvânt despre semnificația zilei de 01 septembrie ca început al anului bisericesc, când potrivit Sfintei Tradiţii, aceasta este ziua în care Mântuitorul Iisus Hristos şi-a început activitatea pe pământ și potrivit acestui temei, Sfinţii Părinţi de la Sinodul I Ecumenic de la Niceea din anul 325 au rânduit să se sărbătorească data de 1 septembrie ca un început al mântuirii creştinilor.
A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”-Prozanic
![](https://protoieriaoltenita.ro/files/images//2015/09/Parohia-Prozanic-Anul-Bisericesc-01.09.2015-2.jpg)
![](https://protoieriaoltenita.ro/files/images//2015/09/Parohia-Prozanic-Anul-Bisericesc-01.09.2015-3.jpg)
![](https://protoieriaoltenita.ro/files/images//2015/09/Parohia-Prozanic-Anul-Bisericesc-01.09.2015-4.jpg)