Activitate comună BISERICĂ – POLIȚIE în Parohia Prozanic

Vineri 02 Octombrie 2015, la biserica parohială Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc o activitate comună BISERICĂ – POLIȚIE în cadrul “Săptămânii Prevenirii Criminalității”. Reprezentantul postulului de Poliție al Comunei Vasilați, județul Călărași a făcut credincioșilor prezenți câteva precizări referitoare la:

-modalități de prevenire a furturilor din locuințe;

-victimizarea minorilor;

-delincvenţa juvenilă;

-prevenirea infracţiunilor contra patrimoniului;

-“metoda accidentul”

-prevenirea criminalităţii organizate şi siguranţa rutieră.

După aceea, au urmat intervențiile credincioșilor care au ținut să pună întrebări, să ceară sfaturi și să aducă la cunoștința reprezentantului poliției anumite aspecte punctuale din viața de zi cu zi cu care se confruntă.

La final, părintele paroh, NIȚĂ Ștefan Cătălin a ținut să mulțumească reprezentantului postului de poliție Vasilați și totodată a adus la cunoștința credincioșilor prezenți că aceste activități au un scop reprezentativ și anume acela de a preveni oamenii cu privire la anumite tipuri de infracțiuni și de a reduce riscul de victimizare în rândul locuitorilor.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”-Prozanic
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...