06 Noiembrie 2015 – Credincioșii Parohiei Prozanic în pelerinaj

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, pe data de 06 Noiembrie 2015, parohia Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, prin preotul paroh Niță Ștefan Cătălin, a organizat un pelerinaj cu enoriașii, la Mănăstirea „Sfinţii Voievozi” din Slobozia și la Catedrala Episcopală „Înălțarea Domnului” din Slobozia. Grupul de enoriași s-au închinat Icoanei Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Sfânta Mănăstire Horaița – “Izbăvitoare de secetă”, care a fost realizată în prima jumătate a secolului al XVIII – lea, apoi îmbrăcată în argint în a doua jumătate a secolului al XIX lea și provine din biserica de lemn a Horaiței, din Mitropolia Moldovei și Bucovinei, adusă în Eparhia Bărăganului cu ocazia sărbătoririi hramului „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” al Mănăstirii din Slobozia și raclei cu părticele din Sfinte Moaște ale unor Sfinți care se păstrează în Mănăstirea „Sfinţii Voievozi” din Slobozia.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”-Prozanic
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...