Popas literar cu “Veșnicul opozant” – I. L. Caragiale în Parohia Prozanic în cadrul proiectului “TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ”

Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, în contextul activităților desfășurate în cadrul proiectului TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ, prin binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc activitatea literară cu titlul: “Actualitatea lui Caragiale”. La acest eveniment, au participat elevi din ciclul gimnazial si liceal, sub îndrumarea doamnei profesor, Elena Niță, activitate extraşcolară, organizată special pentru ei.

În cadrul întâlnirii, elevii au completat panoul expoziției cu imagini, caricaturi și citate celebre despre lumea lui Caragiale, au lecturat, în nuanțe însuflețite și poznașe, fragmente relevante din opera dramaturgului, au comentat pasaje umoristice și au exprimat opinii, idei, convingeri și sentimente în legătură cu acestea. Concluzia a stat sub semnul cuvintelor, ușor ironice, ale lui Caragiale “Sînt vechi, domnule!”

A consemnat profesor Elena Niță – Parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...