Sfârşit de Martie la Mărţisor

Sâmbătă, 26 martie 2016, în contextul activităților desfășurate în cadrul proiectului “TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ”, prin binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc acţiunea-eveniment „Plimbare prin patria literaturii vii” cu elevii din ciclul gimnazial si liceal, sub îndrumarea doamnei profesor, Elena Niță.

La plimbarea de sâmbătă, ne-am îndreptat paşii catre Mărţisor, Casa Memorială „Tudor Arghezi” din Bucureşti. Încă de la poartă, ne-a întâmpinat mesajul tainic „Bateţi în toacă! ” Sensibilizați, am….bătut sfioși, păşind astfel, spre lumea argheziană. Astfel, elevii buni, împlicaţi activ în proiectul parohiei noastre, au avut ocazia de a vedea camera de lucru a lui Arghezi, biblioteca poetului ce cuprinde mii de volume, o icoana de lemn veche de peste 150 de ani, obiecte de artă, documente originale, tablouri, fotografii, mobilier, medalii şi alte obiecte de suflet care fac parte din „patria literaturii” Mărţisorului. Coborând în curte, copiii au fost încântaţi de coteţul lui Zdreanţă, „cel cu ochii de faianţă”, celebrul câine din poezia argheziană. Astăzi, faimosul Zdreanţă se odihneşte la fel ca şi stăpânii săi în curtea casei.

La plecare, elevii au semnat în cartea de oaspeţi, au primit bilete de papagal, pliante și fotografii. Evenimenul la Mărţisor s-a încheiat sub semnul cuvintelor luate din marturisirile poetului: „Mărţisorul e un lucru de neuitat [...] e patria literaturii mele, [...] acolo mi s-a plămădit cerneala şi mi-a înviat oarecum condeiul”.

A consemnat profesor Elena Niță – Parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...