“HRAMUL PAROHIEI – CREDINCIOȘI PENTRU CREDINCIOȘI”

În fiecare an, la data de 23 aprilie, când întreaga Biserica Ortodoxă Română cinsteşte pe Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruință, parohia Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, care-l are ca ocrotitor s-a aflat în zi de mare sărbătoare.

Sfânta Liturghie care s-a oficiat începând cu ora 9.30, a adunat în jurul Sfântului Potir, un mare număr de credincioşi; unde împreună cu preotul paroh s-au rugat pentru pace, sănătate și mântuire.

Părintele Paroh Niță Ștefan Cătălin a rostit un cuvânt de mulțumire adresat tuturor celor care s-au implicat și au contribuit la organizarea și buna desfășurare a acestui eveniment prilejuit de sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe – purtătorul de biruință, ocrotitorul Parohiei Prozanic.

La final, au fost împărțite 200 pachete cu alimente și dulciuri, în valoare de 1.000 Ron, tuturor care au ales să se roage în această zi de sărbătoare pentru parohia noastră, Sfântului Mare Mucenic Gheorghe.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”-Prozanic
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...