A treia ediție a proiectului Bursa „Preot Dumitru Constantinescu” în Parohia Prozanic
![](https://sf-esc.ro/files/images//2016/10/img_5627.jpg)
Miercuri 26 Octombrie 2016, în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc decernarea burselor pentru participanții în cadrul proiectului BURSA „PREOT DUMITRU CONSTANTINESCU”, acțiune care vrea să cinstească memoria vrednicului de pomenire preot Dumitru Constantinescu, slujitor al parohiei „Sfântul Gheorghe” – Prozanic, vreme de aproape jumătate de secol, îndrumător a mai multor generații de tineri din parohie către seminariile teologice și facultățile de teologie.
Astfel, după Sfânta Liturghie, la orele 1100, Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin, paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”- Prozanic a săvârșit slujba parastasului pentru vrednicul de pomenire preot Dumitru Constantinescu, alături de familia părintelui Constantinescu și de numeroși credincioși ai parohiei.
După slujba parastasului, la ora 1130, a început festivitatea de premiere în cadrul ediției a III-a, a proiectului BURSA „PREOT DUMITRU CONSTANTINESCU”. Fiul părintelui Dumitru Constantinescu, domnul profesor Dan Constantinescu a înmânat premiul fiului duhovnicesc al Parohiei Prozanic care s-a calificat anul acesta în cadrul proiectului, și anume:
•MOROIANU Traian – student în anul III la Universitatea din București - Facultatea de Teologie Ortodoxă “Justinian Patriarhul”, specializarea teologie pastorală.
A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”-Prozanic
![](https://sf-esc.ro/files/images//2016/10/img_5628.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2016/10/img_5629.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2016/10/img_5633.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2016/10/img_5635.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2016/10/img_5636.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2016/10/img_5637.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2016/10/img_5653.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2016/10/img_5654.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2016/10/img_5655.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2016/10/img_5659.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2016/10/img_5662.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2016/10/img_5664.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2016/10/img_5667.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2016/10/img_5668.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2016/10/img_5669.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2016/10/pr.d-tru c-tinescu.jpg)