Ziua Naţională a României în Parohia Prozanic

De Ziua Naţională a României, joi, 1 decembrie 2016, potrivit tradiţiei bisericeşti şi hotărârii Sfântului Sinod, în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, s-a oficiat începând cu orele 10:00 slujba Te Deum-ului. Slujba a fost oficiată de PC Preot Niță Stefan-Cătălin, paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”-Prozanic, în prezenţa credincioşilor.

La finalul Te Deum-ului, PC Preot Niță Stefan-Cătălin a rostit un cuvânt despre MAREA UNIRE DE LA 01 DECEMBRIE 1918.Constituția României prevede că 1 Decembrie este Ziua Națională a țării noastre, în amintirea celor peste 100.000 de români adunați pe Câmpul lui Horea de la Alba Iulia, care au cerut Unirea Transilvaniei cu Țara. Marea Adunare Națională, constituită din 1.228 de delegați, a adoptat o rezoluție care consfințea Unirea tuturor românilor din Transilvania, întreg Banatul (teritoriul dintre râurile Mureș, Tisa și fluviul Dunărea) și Țara Ungurească (Crișana, Sătmar și Maramureș) cu România.După slujba Te Deum-ului, toți cei prezenți au fost invitați la o agapă frățească oferită de către parohie, constând din pâine caldă la cuptor, fasole la ceaun cu murături și vin fiert.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”-Prozanic
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...