Bucuria împodobirii bradului în parohia Prozanic

Sâmbătă 17 Decembrie 2016, în parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc activitatea de împodobire a bradului pentru sărbătoarea Naşterii Domnului. Împreună cu părintele paroh NIȚĂ Ștefan Cătălin și doamna preoteasă NIȚĂ Elena, în sunetul colindelor ce erau cântate în biserică, copiii prezenți la cateheza de sâmbătă după amiază, au pus fiecare în brad globuri, beteală şi lumini, cu dorinţa în suflete de a da acestei perioade o mireasmă de creştinească sărbătoare.

Tradiţia împodobirii bradului este un obicei preluat pe la jumătatea mileniului trecut de la triburile germanice, bradul simbolizând, prin forma sa triunghiulară, Sfânta Treime, iar podoabele cu care este împodobit semnificând cunoaşterea şi bogaţia, asemenea pomului din Grădina Edenului, în care se găseau fructele cunoaşterii.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”-Prozanic
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...