Slujba de Anul Nou la Parohia Prozanic

În noaptea trecerii în Anul Nou civil 2017, în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, preacucernicul părinte paroh NIȚĂ Ștefan Cătălin a oficiat slujba în noaptea trecerii dintre ani, după rânduiala aprobată de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în ședința de lucru din data de 17 februarie 2011.

Slujba de o frumuseţe aparte, cuprinde Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos, urmat de patru rugăciuni, astfel: Rugăciune către Domnul nostru Iisus Hristos, alcătuită de Sfântul Isaac Sirul; Rugăciune de mulţumire; Rugăciune de intrare în noul an (din tradiţia română şi slavă); Rugăciune de binecuvântare a noului an (din tradiţia greacă). Apoi, după Ectenia întreită şi Otpust, se cântă în cor “Apărătoare Doamnă”.

Parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic a organizat în mod festiv această slujbă la trecerea dintre ani, 30 de enoriaşi luând parte la bucuria noastră.

La final, toți cei prezenți împreună cu părintele paroh și doamna preoteasă au ciocnit un pahar de șampanie și s-au bucurat de câte o porție de tort, plăcintă și prăjituri din partea parohiei și a credincioșilor prezenți.

Gândul nostru este ca la slujba trecerii dintre anii 2017-2018, să ne bucurăm de prezența unui număr mai mare de enoriași, iar slujba să se oficieze în aceeaşi linişte şi armonie, în dragoste şi dor de rugăciune către Dumnezeu şi Maica Domnului!

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin - Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”- Prozanic
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...