23 Aprilie 2017 – Hramul Parohiei Prozanic

În fiecare an, la data de 23 aprilie, când întreaga Biserica Ortodoxă Română cinsteşte pe Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruință, parohia Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, care-l are ca ocrotitor s-a aflat în zi de mare sărbătoare.

Sfânta Liturghie care s-a oficiat începând cu ora 9.30, a adunat în jurul Sfântului Potir, cler și credincioși, numeroși fii ai parohiei, unde împreună s-au rugat pentru pace, sănătate și mântuire.Răspunsurile la strană au fost oferite, de grupul format la inițiativa doamnei preotese Niță Elena.Sfânta Liturghie a fost urmată de slujba parastasului pentru ctitori și pentru vrednicul de pomenire Preot Dumitru Constantinescu, slujitor al parohiei.La final, P.C. Preot Paroh Niță Ștefan Cătălin a rostit un cuvânt de mulțumire adresat tuturor celor care s-au implicat și au contribuit la organizarea și buna desfășurare a acestui eveniment prilejuit de sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe – purtătorul de biruință, ocrotitorul Parohiei Prozanic.Cu prilejul sărbătorii parohiei au fost pregătite peste 200 de pachete cu alimente pentru a fi împărţite celor prezenţi.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”-Prozanic
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...