Calea Cea Bună – Proiect de parteneriat între Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu” Vasilați și Parohia „Sfântul Gheorghe” Prozanic

Vineri, 20 octombrie 2017, a avut loc în cadrul PROIECTULUI DE PARTENERIAT ȘCOALĂ-BISERICĂ, cu tema „CALEA CEA BUNĂ” - lecţia interdisciplinară desfăşurată în cadrul Școlii Gimnaziale „Constantin Brâncoveanu”- Vasilați.Activitatea a fost moderată de Ştefana Durlan, profesor de religie în colaborare cu ai săi invitaţi: Profesor de istorie, Bălașa Floarea și consilierul educativ al şcolii noastre, părintele profesor Niță Ștefan Cătălin, parohul Bisericii „Sfântul Gheorghe” Prozanic din Vasilați.Activitatea a fost propusă de părintele Niță Ștefan Cătălin și Ştefana Durlan, profesor religie şi a avut ca obiectiv readucerea aminte a activității, vrednicului de pomenire, părintele Dumitru Constantinescu. Aceasta s-a realizat prin poezie recitată de elevi, cântec de rugăciune, pilde și întrebări adresate elevilor de părintele Niță Ștefan Cătălin, dar și prin ridicarea minții şi voii către Dumnezeu, sădirea în suflete a credinţei drepte.În final a avut loc un dialog deschis între elevi și profesorii invitaţi, privind activitatea vrednicului de pomenire, părintele Dumitru Constantinescu, dar și un dialog referitor la actualitatea umană şi teologică din școală, în strânsă legătură cu Biserica.A consemnat: Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”- Prozanic Durlan Ştefana, profesor de religie Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu” Vasilați Bălașa Floarea, profesor de istorie și consilier educativ Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu” Vasilați
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...