Concursul „Unirea: libertate şi unitate” în Parohia Prozanic

Cu prilejul Centenarului Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918, în Patriarhia Română se organizează în această perioadă etapele preliminare ale Concursului: «UNIREA-Libertate şi Unitate», cu scopul de a cultiva în sufletul copiilor dragostea față de țară și de Biserică, iar în acelaşi timp, de a-i educa pe copii în sensul respectării valorilor tradiționale și al afirmării propriei identități religioase, culturale și naționale, proiectul concursului având totodată și un caracter filantropic. În acest sens, este de dorit ca principala dimensiune a Centenarului să fie cea educativă, pentru că tânăra generație, societatea românească în ansamblu, trebuie să-și însușească valorile, atitudinile și convingerile patriotice și să înțeleagă mesajul și sacrificiul generației Marii Uniri. De aceea, din această perspectivă, credem că proiectarea și derularea unor programe educaționale de istorie, cultură și memorie a Centenarului Marii Uniri, ar putea să reconcilieze tânăra generație cu istoria și să cultive valori și atitudini care să ducă mai departe spiritul generației de la 1918.

Totodată, se urmăreşte dezvoltarea imaginației și a încrederii în talentul copiilor pentru înțelegerea libertății și asumarea ei din perspectiva creștină, iar, în final, pentru a definitiva tabloul viu al conştiinţei de neam și credință, pentru asigurarea unei bune colaborări: Biserică – Școală – Familie. Aşadar, proiectul «Povestea Unirii… din pridvorul Bisericii», organizat în cadrul Concursului «UNIREA-Libertate şi Unitate», evidențiază importanța libertății câștigate prin viața în Hristos, a tradiției și a portului popular, precum și unitatea de credință și de neam în țara noastră, în contextul unor tendințe puternice de diluare și de relativizare a ei. În acest scop, Parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic (Comuna Vasilați – județul Călărași) din cadrul Protopopiatului Olteniţa, prin grupul de cateheză, în parteneriat cu Primăria comunei Vasilați, județul Călărași, cu Şcoala Gimnazială Constantin Brâncoveanu – Vasilați, cu Postul de Poliție Vasilați, județul Călărași, a organizat în perioada ianuarie – februarie 2018, un ciclu de manifestări care a cuprins un program artistic de cântece patriotice, poezie şi cântece religioase, prezentate de către grupul de cateheză al parohiei noastre, cât și un program de producție (filmare) a unui film despre Marea Unire.

Tematica concursului este circumscrisă şi are ca scop cultivarea dragostei de ţară şi de biserică, precum şi de a-i educa pe tineri în sensul respectării valorilor tradiţionale şi al afirmării propriei identităţi religioase, culturale şi naţionale.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”-Prozanic
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...