Să ne cunoaștem sfântul ocrotitor al parohiei. „Luna, dedicată Sfântului Mare Mucenic Gheorghe – purtătorul de biruință” în Parohia Prozanic

Duminică, 13 mai 2018, în contextul activităților desfășurate în cadrul proiectului TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ, prin binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc, după Sfânta Liturghie, activitatea Să ne cunoaștem sfântul ocrotitor al parohiei. „Luna, Sfântul Mare Mucenic Gheorghe – purtătorul de biruință”.

Activitatea este destinată elevilor din ciclul primar și gimnazial, din parohie care vor să afle mai multe despre viața, activitatea și minunile sfinților. În luna aprilie și mai 2018, elevii vor afla cunoștințe din viața, activitatea și minunile Sfântului Mare Mucenic Gheorghe – purtătorul de biruință. În cadrul întâlnirii de azi, tinerii prezenți şi-au consolidat câteva noţiuni legate de minunile Sfântului Mare Mucenic Gheorghe – purtătorul de biruință.

Acest demers pentru cunoaștere și lectură, este de un real folos, marcând necesitatea şi utilitatea unor asemenea activități în viaţa bisericii, făcând deopotrivă auzită, şi sub această formă, vocea din sufletul tinerilor din biserică.

Fondator proiect TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ

Doamna preoteasă – profesor Elena Niță † 01 noiembrie 2017 – Parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic

A consemnat:

- Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”- Prozanic

- Profesor Durlan Ștefana - Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu” Vasilați

- Florea Genoveva – comitetul parohial al Parohiei „Sfântul Gheorghe”- Prozanic
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...