Să ne cunoaștem scriitorii și poeții. „Luna, George Coșbuc” în Parohia Prozanic

Duminică, 20 mai 2018, în contextul activităților desfășurate în cadrul proiectului TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ, prin binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc, după Sfânta Liturghie, activitatea Să ne cunoaștem scriitorii și poeții. „Luna, George Coșbuc”.

Activitatea este destinată elevilor din ciclul primar și gimnazial, din parohie care vor să afle mai multe despre viața și opera scriitorilor și poeților români. În luna mai și iunie 2018, elevii vor afla cunoștințe din viața și opera lui George Coșbuc – poet, prozator şi traducător român, în acest an la data de 09 mai s-au împlinit 100 de ani de la nașterea sa în veșnicie. În cadrul întâlnirii de azi, tinerii prezenți şi-au consolidat câteva noţiuni legate despre viața lui George Coșbuc.

Acest demers pentru cunoaștere și lectură, este de un real folos, marcând necesitatea şi utilitatea unor asemenea activități în viaţa bisericii, făcând deopotrivă auzită, şi sub această formă, vocea din sufletul tinerilor din biserică.

Fondator proiect TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ

Doamna preoteasă – profesor Elena Niță † 01 noiembrie 2017 – Parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic

A consemnat:

- Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”- Prozanic

- Profesor Durlan Ștefana - Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu” Vasilați
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...