29 iulie 2018 – Parastasul de 9 luni pentru doamna preoteasă Elena

Doamna preoteasă a Parohiei Sfântul Gheorghe – Prozanic, profesor NIȚĂ Elena a fost pomenită duminică, 29 iulie 2018, la nouă luni de la trecerea sa la Domnul. Astfel, după Sfânta Liturghie, în Parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic, a avut loc slujba de pomenire a doamnei preotese.

Slujba a fost oficiată cu putere de la Dumnezeu de preacucernicul părinte NIȚĂ Ștefan Cătălin, înconjurat de familie, credincioși, prieteni, profesori și elevi ai doamnei preotese.

 

Ori de câte ori săvârşim slujba parastasului, ne gândim şi la sfârşitul nostru, medităm la viaţa veşnică, pentru că moartea este doar un prag de trecere într-un alt plan al existenţei. Deci, reiterăm credinţa noastră în învierea morţilor şi în viaţa nemuritoare, dar în acelaşi timp ne exprimăm nădejdea că Dumnezeu va face parte cu drepţii şi celor care au plecat, ca şi nouă care vom urma, mai devreme sau mai târziu, pentru că aceasta este condiţia omului pe pământ.

Veșnica ei pomenire din neam în neam!           A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin – Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” – Prozanic


0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...