Activitatea SCENETĂ în cadrul proiectului TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ în Parohia Prozanic

Duminică, 29 iulie 2018, în contextul activităților desfășurate în cadrul proiectului TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ, prin binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc, activitatea Scenetă.

Activitatea a constat din prezentarea în fața credincioșilor, după Sfânta Liturghie, a scenetei “D-l Goe” după Ion Luca Caragiale de către grupul de copii și tineret “preoteasa elena” de la secțiunea scenete – jocuri – ateliere, sub atenta coordonare a doamnei Ștefana DURLAN – profesor de religie la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”. În timpul repetițiilor desfășurate pe parcursul lunilor iunie și iulie, copiii au repetat rolurile și mișcarea scenică.

Acest demers pentru scenetă și teatru, este de un real folos, marcând necesitatea şi utilitatea unor asemenea activități în viaţa bisericii, făcând deopotrivă auzită, şi sub această formă, vocea din sufletul tinerilor din biserică. Teatrul este considerat ca fiind indispensabil în viața tinerilor, având în vedere că arta este una dintre principalele modalități prin intermediul căreia reușim întotdeauna să evadăm din cotidian, dar mai important, ea ne ajută să ne conturăm și o personalitate puternică de-a lungul vremii.

Fondator proiect TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ

Doamna preoteasă – profesor Elena Niță † 01 noiembrie 2017 – Parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic


A consemnat:

-         Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”- Prozanic

-         Profesor Durlan Ștefana - Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu” Vasilați


0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...