Parohia Prozanic spune DA familiei binecuvântate de Dumnezeu! Prin participarea credincioșilor la referendum în 6 și 7 octombrie 2018

Miercuri, 03 octombrie 2018, în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, la inițiativa preotului paroh NIȚĂ Ștefan Cătălin, consiliului și comitetului parohial, și cu participarea membrilor “Fundației Preoteasa Elena” și a tinerilor din Grupul de copii și tineret “Preoteasa Elena” al parohiei, a avut loc o serie de întâlniri cu credincioșii.

În cadrul acestor întâlniri, cei prezenți au îndemnat la participare la referendum prin acordarea votului DA clarificării textului articolului 48 din Constituţia României privind definirea căsătoriei, adică înlocuirea expresiei confuze: „uniunea liber consimţită între soţi, cu formularea clară şi precisă: „uniunea liber consimţită între un bărbat şi o femeie”.

Răspunzând „DA” la întrebarea „sunteţi de acord cu legea de revizuire a Constituţiei României în forma adoptată de Parlament”?, vei spune „DA” credinţei tale şi adevărului evident că „familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între un bărbat şi o femeie”; vei spune „DA” vieţii care se naşte şi se împlineşte numai în familia naturală dintre un bărbat şi o femeie; vei spune „DA” viitorului copiilor tăi care nu vor putea fi amăgiţi că într-o bună zi băiatul se poate transforma în fată sau că fata se poate transforma într-un băiat; vei spune „DA” unei realităţi biologice date de Bunul Dumnezeu care trebuie apărată cu nobleţe, bunăvoinţă şi fermitate; vei spune „DA” efortului celor trei milioane de creştini care au făcut posibilă această şansă de a-ţi afirma, în mod public şi nestingherit, valorile în care ai crescut şi pe care, cu bucurie, le împărtăşeşti şi cu cei din jurul tău; vei spune „DA” pentru tine şi nu împotriva cuiva; vei spune „DA” consolidării constituţionale a unei realităţi naturale biologice, care, dacă rămâne simplu articol al Codului Civil (art. 259, alin. 1), poate fi modificată, cu uşurinţă, oricând de către Parlament; vei spune „DA” iubirii ca formă de alegere şi formă de pace, nu ca formă de luptă între sexe.


A consemnat:

-         Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”- Prozanic


0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...