A cincea ediție a proiectului Bursa „Preot Dumitru Constantinescu” în Parohia Prozanic

Vineri 26 Octombrie 2018, în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc decernarea premiilor pentru participanții în cadrul proiectului Bursa „Preot Dumitru Constantinescu”, acțiune care vrea să cinstească memoria vrednicului de pomenire preot Dumitru Constantinescu, slujitor al parohiei „Sfântul Gheorghe” – Prozanic, vreme de aproape jumătate de secol, îndrumător a mai multor generații de tineri din parohie către seminariile teologice și facultățile de teologie.

           Astfel, după Sfânta Liturghie, la orele 1100, Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin, paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”- Prozanic a săvârșit slujba parastasului pentru vrednicul de pomenire preot Dumitru Constantinescu, alături de familia părintelui Constantinescu și de numeroși credincioși ai parohiei.

           După slujba parastasului, la ora 1130, a început festivitatea de premiere în cadrul ediției a V-a, a proiectului Bursa „Preot Dumitru Constantinescu”. Fiul părintelui Dumitru Constantinescu, domnul profesor Dan Constantinescu a înmânat premiile fiilor duhovnicești ai Parohiei Prozanic care s-au calificat anul acesta în cadrul proiectului, și anume:

·        Costache Andreea – elevă în clasa a VI-a la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”, din comuna Vasilați – județul Călărași.

·      Tănase Andrei – elev în clasa a V-a la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”, din comuna Vasilați – județul Călărași.

·        Costache Cosmina – elevă în clasa a VI-a la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”, din comuna Vasilați – județul Călărași.

 

 

           


           A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”-Prozanic


0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...