04 Noiembrie 2018 – LANSAREA FUNDAȚIEI „PREOTEASA ELENA” A PAROHIEI SFÂNTUL GHEORGHE PROZANIC ȘI PRIMA EDIȚIE A CONCURSULUI DE CREAȚIE LITERARĂ TINEREȚE – EDUCAȚIE – LITERARĂ „PREOTEASA ELENA”

Duminică, 04 noiembrie 2018, ziua în care a fost oficiată slujba de pomenire a doamnei preotese a parohiei Sfântul Gheorghe – Prozanic, profesor NIȚĂ Elena, la împlinirea unui an de la adormirea sa, „Fundația Preoteasa Elena a Parohiei Sfântul Gheorghe – Prozanic, din comuna Vasilați, județul Călărași“ și-a prezentat scopul, crezul, obiectivele și proiectele.

Fundația îi are ca patroni spirituali pe Sfinții Împărați Constantin și Elena şi pe Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iași, funcţioneazã în cadrul Bisericii Ortodoxe Române – Episcopia Sloboziei și Călărașilor, cu binecuvântarea Preasfin­țitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, sub patronajul ParohiEI Sfântul Gheorghe – Prozanic, din comuna Vasilați, județul Călărași.

După slujba parastasului, a început festivitatea de lansarea a fundației în cadrul căreia a avut loc și premierea câștigătorilor primei ediții a Concursului De Creație Literară Tinerețe – Educație – Literatură „Preoteasa Elena” și anume:

·        Marele Premiu pentru Tinerețe – Educație – Literatură „Preoteasa Elena”– Oprea Roxana Nicoleta – elevă în clasa a V-a la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”, din comuna Vasilați – județul Călărași și IONIȚĂ Ana Maria – elevă în clasa a VII-a la Școala Gimnazială Nr. 4, din București.

·        Premiul I – NICU Alexander – elev în clasa a V-a la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”, din comuna Vasilați – județul Călărași.

·        Premiul II – Neamțu Cristian – elev în clasa a VII-a la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”, din comuna Vasilați – județul Călărași și IONIȚĂ Valentin – elev în clasa a VIII-a la Școala Gimnazială Nr. 4, din București.

·        Premiul III – Costache Cosmina – elevă în clasa a VI-a la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”, din comuna Vasilați – județul Călărași și CUMPĂNAȘU Gabriela – elevă în clasa a VI-a la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”, din comuna Vasilați – județul Călărași.

·        Premii Speciale – pentru onoranta participare în cadrul proiectului Tinerețe –Educație – Literatură coordonat de Doamna Preoteasă Elena în perioada 2016 – 2017 pentru:

·     Costache Cosmina – elevă în clasa a VI-a la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”, din comuna Vasilați – județul Călărași,

·     CUMPĂNAȘU Gabriela – elevă în clasa a VI-a la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”, din comuna Vasilați – județul Călărași,

·     IONIȚĂ Ana Maria – elevă în clasa a VII-a la Școala Gimnazială Nr. 4, din București,

·     Oprea Roxana Nicoleta – elevă în clasa a V-a la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”, din comuna Vasilați – județul Călărași,

·     Țepeș Cristina – elevă în clasa a V-a la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”, din comuna Vasilați – județul Călărași,

·     Bucur Alexandru – elev în clasa a V-a la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”, din comuna Vasilați – județul Călărași,

·     IONIȚĂ Valentin – elev în clasa a VIII-a la Școala Gimnazială Nr. 4, din București,

·     DUMITRAȘCU Eugen – elev în clasa a IX-a la Liceul Nicolae Bălcescu, din Oltenița,

·     DUMITRAȘCU Gabriel – elev în clasa a VIII-a la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”, din comuna Vasilați – județul Călărași,

·     Neamțu Cristian – elev în clasa a VII-a la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”, din comuna Vasilați – județul Călărași,

·     TUDOSE Nicușor – elev în clasa a XI-a la Liceul Nicolae Bălcescu, din Oltenița.

Toți cei care vor să ne sprijine în continuarea proiectelor de la nivelul parohiei noastre începute de Doamna Preoteasă, și care merg azi mai departe prin Fundația care îi poartă numele „Fundația Preoteasa Elena a Parohiei Sfântul Gheorghe – Prozanic, din comuna Vasilați, județul Călărași“ o pot face prin donații în contul:

IBAN: RO42INGB0000999908295886 (RON),

deschis la ING Bank N.V. Amsterdam Sucursala Bucureşti

 

           Susținând Fundația Preoteasa Elena“, vom arăta iubire necondiționată asemenea Mântuitorului Iisus Hristos, care ne învață să iubim şi să ajutăm oamenii, fără să aşteptăm să fim lăudaţi, fără să aşteptăm să ni se înalţe imne de mulţumire, fără să aşteptăm să fim răsplătiţi cu iubire de cei cărora le-am dăruit din preaplinul inimilor noastre. Dacă ne vor oferi iubirea lor înseamnă că sunt oameni cu caracter frumos, dacă nu o fac, să nu îi judecăm pentru acest lucru.

           Puţini sunt oamenii care dăruiesc iubire fără zgârcenie, spontan, fără nici un interes şi o oferă semenilor lor doar pentru că nu mai pot trăi decât dăruind iubire, doar fiindcă sunt oameni ce nutresc permanent sentimente de compasiune, doar fiindcă sunt oameni care trăiesc numai pentru a-L sluji pe Dumnezeu şi pe aproapele, doar fiindcă sunt oameni care trăiesc orice clipă a vieţii lor cu bucurie şi se lasă permanent în Voia Domnului, sunt oameni care se sacrifică pentru cei din jurul lor, care pot ajunge să dăruiască dacă e nevoie şi viaţa lor altora.

 

 

           A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”-Prozanic


0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...