Să ne cunoaștem scriitorii și poeții. „Luna, Mihai Eminescu” în Parohia Prozanic

Duminică, 03 februarie 2019, în contextul activităților desfășurate în cadrul proiectului TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ, prin binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc, după Sfânta Liturghie, activitatea Să ne cunoaștem scriitorii și poeții. Luna, Mihai Eminescu”.

Activitatea este destinată  elevilor din ciclul primar și gimnazial, din parohie care vor să afle mai multe despre viața și opera scriitorilor și poeților români. În luna ianuarie 2019, elevii vor afla cunoștințe din viața și opera Mihai Eminescu – poet, prozator și jurnalist român, ultimul mare poet romantic european. „Omul deplin al culturii româneşti” (Constantin Noica). În cadrul întâlnirii de azi, tinerii prezenți şi-au consolidat câteva noţiuni legate de opera lui Mihai Eminescu.

Acest demers pentru cunoaștere și lectură, este de un real folos, marcând necesitatea şi utilitatea unor asemenea activități în viaţa bisericii, făcând deopotrivă auzită, şi sub această formă, vocea din sufletul tinerilor din biserică.

Fondator proiect TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ

Doamna preoteasă – profesor Elena Niță † 01 noiembrie 2017 – Parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic


A consemnat:

-         Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”- Prozanic

-         Florea Genoveva – comitetul parohial al Parohiei „Sfântul Gheorghe”- Prozanic


0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...