Slujba de sfințire a Școlii Gimnaziale „Constantin Brâncoveanu” Vasilați

Marți, 21 mai 2019, în ziua când Biserica Ortodoxă îi cinstește pe Sfinții Împărați Constantin și Elena, Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” Vasilați, a îmbrăcat veșmântul bucuriei și al binecuvântării, prin săvârșirea slujbei de sfințire.

Slujba a fost oficiată de preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin, paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” – Prozanic – Protopopiatului Olteniţa împreună cu preacucernicul Preot Nan Marinică, paroh al Parohiei „Sfinții Împărați Constantin și Elena” – Vasilați – Protopopiatului Olteniţa și cu preacucernicul Preot Dociu Constantin Ionuț, paroh al Parohiei „Sfinții Împărați Constantin și Elena” – Nuci – Protopopiatului Olteniţa.

În cadrul slujbei săvârşite, au fost stropite cu agheazmă şi unse cu untdelemn sfinţit toate clasele şi încăperile şcolii.

Au participat la eveniment primarul comunei Vasilați – județul Călărași, domnul Vasile Lucian, directorul Școlii Gimnaziale „Constantin Brâncoveanu” Vasilați, doamna profesor Stoica Iulia, profesori, învățători, educatori, părinți și elevi.


           

           A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”-Prozanic


0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...