Să ne cunoaștem scriitorii și poeții. „Luna, Ion Luca Caragiale” în Parohia Prozanic

Duminică, 23 iunie 2019, în contextul activităților desfășurate în cadrul proiectului TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ, prin binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc, după Sfânta Liturghie, activitatea Să ne cunoaștem scriitorii și poeții. Luna, Ion Luca Caragiale”.

Activitatea este destinată  elevilor din ciclul primar și gimnazial, din parohie care vor să afle mai multe despre viața și opera scriitorilor și poeților români. În luna iunie 2019, elevii vor afla cunoștințe din viața și opera lui Ion Luca Caragiale – dramaturg, nuvelist, pamfletar, poetscriitor, director de teatru, comentator politic și ziarist român. „Cel mai mare dramaturg român și unul dintre cei mai importanți scriitori români” (George Călinescu). În cadrul întâlnirii de azi, tinerii prezenți şi-au consolidat câteva noţiuni legate de opera lui Ion Luca Caragiale.

Acest demers pentru cunoaștere și lectură, este de un real folos, marcând necesitatea şi utilitatea unor asemenea activități în viaţa bisericii, făcând deopotrivă auzită, şi sub această formă, vocea din sufletul tinerilor din biserică.

Fondator proiect TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ

Doamna preoteasă – profesor Elena Niță † 01 noiembrie 2017 – Parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic

 

A consemnat:

-          Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”- Prozanic

-          Profesor Durlan Ștefana - Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu” Vasilați

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...