„MULT ÎMI PLACE ȘI IUBESC, PORTUL NOSTRU ROMÂNESC” ÎN CADRUL CONCURSULUI DE CREAȚIE ARTISTICĂ TINEREȚE – EDUCAȚIE – LITERATURĂ „PREOTEASA ELENA”Duminică,  07 iulie 2019, în contextul activităților desfășurate în cadrul proiectului TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ, prin binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor și în contextul anului 2019, „An omagial al satului românesc (al preoţilor, învăţătorilor şi primarilor gospodari)” în Patriarhia Română, în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc, după Sfânta Liturghie, activitatea Mult îmi place și iubesc, portul nostru românesc în cadrul Concursului De Creație Artistică Tinerețe – Educație – Literatură  „Preoteasa Elena”.

Activitatea este destinată  elevilor din ciclul primar și gimnazial, din parohie care vor să afle mai multe despre frumuseţea satului românesc, tradiţia şi portul popular, unitatea de credinţă şi de neam în ţara noastră, păstrată prin preoţi şi oameni vrednici ai satului.

În cadrul întâlnirii de azi, cei prezenți şi-au consolidat câteva noţiuni legate despre costumele populare purtate de Oprea Alesia, Oprea Nicoleta și Ioniță Ana Maria: semnificație și descriere.

Acest demers, este de un real folos, marcând necesitatea şi utilitatea unor asemenea activități în viaţa bisericii, făcând deopotrivă auzită, şi sub această formă, vocea din sufletul tinerilor din biserică.

Fondator proiect TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ

Doamna preoteasă – profesor Elena Niță † 01 noiembrie 2017 – Parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic

 

A consemnat:

-          Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”- Prozanic

-          Profesor Durlan Ștefana - Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu” Vasilați

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...