Grădina Zoologică din București – bucuria copiilor

Luni, 22 iulie 2019, în contextul activităților desfășurate în cadrul proiectului TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ, prin binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, și în contextul anului 2019, „An omagial al satului românesc (al preoţilor, învăţătorilor şi primarilor gospodari)” în Patriarhia Română, în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc, activitatea Grădina Zoologică din București – bucuria copiilor.

Activitatea a avut rolul de recreere dar și educarea copiilor, de a se bucura de o zi în natură alături de animale pe care nu au ocazia să le vadă de aproape altundeva decât la televizor.

Înființată în anul 1955 ca formă a unui serviciu al Secțiunii Gospodăriei Comunale din cadrul Sfatului Popular ce adăpostea diverse păsări și animale expuse în trecut în alte parcuri ale capitalei și transformată într-o grădină zoologică propriu-zisă abia în 1962, Grădina Zoologică Băneasa este actualmente recunoscută ca fiind cea mai frumoasă și diversificată Grădină Zoologică din România, ea adăpostind nu mai puțin de 115 specii de animale, reptile, păsări, insecte și pești, unele dintre ele aflate, din păcate, pe cale de dispariție. Pentru a oferi o experiență unică și cât mai plăcută vizitatorilor, ultimele îmbunătățiri aduse la Grădina Zoo București Băneasa au făcut posibil ca animalele să fie cazate în condiții mult mai bune decât în trecut, cuști mai mari și spații vaste de joacă.

Pentru ca vizitatorii să aibă acces la mult mai multe informații, codurile QR afișate în dreptul fiecărei cuști fiind un nou mod simplist și rapid (scanare cu telefonul) de a afla tot ce vă poate interesa despre fiecare specie în parte. 

 

Fondator proiect TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ

Doamna preoteasă – profesor Elena Niță † 01 noiembrie 2017 – Parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic

 

A consemnat:

-          Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”- Prozanic

-          Profesor Durlan Ștefana - Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu” Vasilați

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...