Tradiția dansului şi cântecului popular românesc promovată printre tineri în Parohia Prozanic

Joi, 01 august și vineri 02 august 2019, în contextul activităților desfășurate în cadrul proiectului TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ, prin binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, și în contextul anului 2019, „An omagial al satului românesc (al preoţilor, învăţătorilor şi primarilor gospodari)” în Patriarhia Română, în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc, activitatea Tradiția dansului și cântecului popular românesc promovată printre tineri în Parohia Prozanic.

Activitatea are rolul de a stimula în rândul copiilor interesul pentru receptarea, păstrarea şi punerea în valoare a creaţiilor populare, a frumuseţii portului popular, apropierea de tradiţiile populare
și
este destinată  elevilor din ciclul primar și gimnazial, din parohie care vor să afle mai multe despre dansul și cântecul popular românesc – caracteristici, istorie, varietate. În cadrul întâlnirii de azi, tinerii prezenți şi-au consolidat câteva noţiuni legate de istoria dansurilor populare: Brașoveanca, Geamparale, Sârba și Hora Lăutărească de joc.

 

Fondator proiect TINEREȚE, EDUCAȚIE, LITERATURĂ

Doamna preoteasă – profesor Elena Niță † 01 noiembrie 2017 – Parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic

 

A consemnat:

-          Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”- Prozanic

-          Profesor Durlan Ștefana - Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu” Vasilați

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...