Vernisajul expoziției ”Omagiu preotului gospodar Dumitru Constantinescu și satului românesc al Parohiei Prozanic”

Duminică, 01 septembrie 2019, în contextul activităților dedicate anului 2019, „An omagial al satului românesc (al preoţilor, învăţătorilor şi primarilor gospodari)” în Patriarhia Română,, prin binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa în parteneriat cu Fundația Preoteasa Elena a parohiei Sfântul Gheorghe – Prozanic, au organizat expoziția Omagiu preotului gospodar Dumitru Constantinescu și satului românesc al Parohiei Prozanic.

Vernisajul, expoziției a avut loc după Sfânta Liturghie și a fost găzduit de către Biserica Sfântul Gheorghe – Prozanic. În cadrul expoziției ce va fi deschisă publicului timp de două luni sunt prezentate documente personale, fotografii și obiecte de cult folosite în activitatea liturgică, ale părintelui Dumitru Constantinescu, precum și diverse creaţii populare specifice zonei, elemente și obiecte tradiționale ale satului românesc.

După cuvântul de deschidere al părintelui Niță Ștefan Cătălin, domnul profesor Constantinescu Dan a evidenţiat rolul important pe care îl are slujitorul în realizarea dezvoltării satului autentic şi promovarea acestuia, concluzionându-se că preotul este inima satului românesc. Doamna profesoară Durlan Ștefana, a realizat o introducere în atmosfera satului românesc.

A urmat apoi o descriere atractivă a obiectelor prezentate în această expoziție și au fost date răspunsuri întrebărilor adresate de cei prezenți dornici să afle cât mai multe informaţii despre obiceiurile de altă dată și despre modul în care au fost confecţionate elementele expuse.

Manifestarea cultural-educativă a reprezentat şi o lecţie de istorie despre importanţa satului românesc, păstrător al tradiţiilor şi culturii naţionale.

Expoziția Omagiu preotului gospodar Dumitru Constantinescu și satului românesc al Parohiei Prozanic, va fi deschisă până duminică, 03 noiembrie 2019 și va cuprinde două evenimente:

·    sâmbătă 26 octombrie 2019 – lansarea cărții Părintele Dumitru Constantinescu al Parohiei Prozanic – Exemplu de jertfelnicie, de lucrare misionară exemplară și de îndelungă – răbdare în fața încercărilor, provocărilor și suferințelor”,

·         duminică 03 noiembrie 2019 – gala Concursului De Creație Artistică Tinerețe – Educație – Literatură  „Preoteasa Elena” - „Mult îmi place și iubesc, portul nostru românesc”.

 

A consemnat:

-          Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”- Prozanic

-          Profesor Durlan Ștefana - Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu” Vasilați

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...