Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iași – Ocrotitoarea Spirituală a Fundației „Preoteasa Elena” a Parohiei Prozanic

În fiecare an, la data de 14 octombrie, întreaga Biserica Ortodoxă Română cinsteşte pe Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iași, care este și ocrotitoarea spirituală, alături de Sfinții Împărați Constantin și Elena, a Fundației „Preoteasa Elena” a parohiei Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa.

Manifestările prilejuite de sărbătoarea Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iași, au început încă din Ajun prin săvârșirea Slujbei Vecerniei cu Litie și Acatistul Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iași, de către preacucernicul părinte paroh Niță Ștefan Cătălin.

Programul liturgic a continuat a doua zi prin oficierea Utreniei și a Sfintei Liturghii, care a adunat în jurul Sfântului Potir, numeroși fii ai parohiei, precum şi un mare număr de credincioşi; unde împreună s-au rugat pentru pace, sănătate și mântuire. Tot în cadrul Sfintei Liturghii s-au înălțat rugăciuni pentru vrednicul de pomenire Preot Dumitru Constantinescu, slujitor al parohiei și pentru doamna preoteasă, profesor Elena Niță

Răspunsurile la strană au fost oferite, de către elevii din grupa de cateheza a parohiei coordonați de doamna Durlan Ștefana – profesor de religie la Școala Gimnazială Constantin Brâncoveanu – Vasilați.

La final, preacucernicul preot paroh Niță Ștefan Cătălin a rostit un cuvânt de învățătură despre Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iași, și a adresat mulțumiri tuturor celor care s-au implicat și au contribuit la organizarea și buna desfășurare a acestui eveniment prilejuit de cinstirea Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iași, ocrotitoarea spirituală, alături de Sfinții Împărați Constantin și Elena, a Fundației „Preoteasa Elena” a parohiei Prozanic.

Toţi cei prezenți au fost invitaţi la o agapă frăţească oferită din partea Parohiei „Sfântul Gheorghe” – Prozanic.

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin – Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” – Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...