A șasea ediție a proiectului Bursa „Preot Dumitru Constantinescu” în Parohia Prozanic

Sâmbătă, 26 Octombrie 2019, în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc decernarea premiilor pentru participanții în cadrul proiectului  Bursa „Preot Dumitru Constantinescu”, acțiune care vrea să cinstească memoria vrednicului de pomenire preot Dumitru Constantinescu, slujitor al parohiei „Sfântul Gheorghe” –  Prozanic, vreme de aproape jumătate de secol, îndrumător a mai multor generații de tineri din parohie către seminariile teologice și facultățile de teologie.

            Astfel, după Sfânta Liturghie, la orele 1100, Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin, paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”- Prozanic a săvârșit slujba parastasului pentru vrednicul de pomenire preot Dumitru Constantinescu, alături de familia părintelui Constantinescu și de numeroși credincioși ai parohiei.

            După slujba parastasului, la ora 1130, a început festivitatea de premiere în cadrul ediției a VI-a, a proiectului Bursa „Preot Dumitru Constantinescu”. Fiul părintelui Dumitru Constantinescu, domnul profesor Dan Constantinescu a înmânat premiile fiilor duhovnicești ai Parohiei Prozanic care s-au calificat anul acesta în cadrul proiectului, și anume, elevii din grupul catehetic al Parohiei Prozanic format din:

·         BORDEIAȘU Mihai – elev în clasa a V-a  la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”, din comuna Vasilați – județul Călărași,

·         Bucur Alexandru – elev în clasa a VI-a  la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”, din comuna Vasilați – județul Călărași,

·         IONIȚĂ Ana Maria – elevă în clasa a VII-a  la Școala Gimnazială Nr. 4, din București,

·         NEAMȚU Cristian – elev în clasa a VIII-a  la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”, din comuna Vasilați – județul Călărași,

·         Oprea Alesia – preșcolar,

·         Oprea Nicoleta – elevă în clasa a VI-a  la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”, din comuna Vasilați – județul Călărași,

·         ȚEPEȘ CrISTINA – elevă în clasa a VI-a  la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”, din comuna Vasilați – județul Călărași,

 

și coordonat de doamna DURLAN Ștefana, profesor de religie la Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu”, din comuna Vasilați – județul Călărași,

 

 A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin – Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” – Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...