Expoziția ”Omagiu preotului gospodar Dumitru Constantinescu și satului românesc al Parohiei Prozanic” la final

Expoziția ”Omagiu preotului gospodar Dumitru Constantinescu și satului românesc al Parohiei Prozanic” la final

 

În perioada 01 septembrie – 03 noiembrie 2019, în contextul activităților dedicate anului 2019, „An omagial al satului românesc (al preoţilor, învăţătorilor şi primarilor gospodari)” în Patriarhia Română,, prin binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa în parteneriat cu Fundația Preoteasa Elena a parohiei Sfântul Gheorghe – Prozanic, au organizat expoziția Omagiu preotului gospodar Dumitru Constantinescu și satului românesc al Parohiei Prozanic.

Vernisajul, expoziției a avut loc duminică, 01 septembrie 2019, după Sfânta Liturghie și a fost găzduit de către Biserica Sfântul Gheorghe – Prozanic. În cadrul expoziției deschisă publicului timp de două luni au fost prezentate documente personale, fotografii și obiecte de cult folosite în activitatea liturgică, ale părintelui Dumitru Constantinescu, precum și diverse creaţii populare specifice zonei, elemente și obiecte tradiționale ale satului românesc.

Manifestarea cultural-educativă a reprezentat şi o lecţie de istorie despre importanţa satului românesc, păstrător al tradiţiilor şi culturii naţionale.

Expoziția Omagiu preotului gospodar Dumitru Constantinescu și satului românesc al Parohiei Prozanic, a cuprins două evenimente:

·    sâmbătă 26 octombrie 2019 – lansarea cărții Părintele Dumitru Constantinescu al Parohiei Prozanic – Exemplu de jertfelnicie, de lucrare misionară exemplară și de îndelungă – răbdare în fața încercărilor, provocărilor și suferințelor”,

·         duminică 03 noiembrie 2019 – gala Concursului De Creație Artistică Tinerețe – Educație – Literatură  „Preoteasa Elena” - „Mult îmi place și iubesc, portul nostru românesc”.

 

A consemnat:

-          Preacucernicul Preot Niță Stefan-Cătălin-Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”- Prozanic

-          Profesor Durlan Ștefana - Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu” Vasilați

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...