Ziua Naţională a României în Parohia Prozanic

Ziua Naţională a României în Parohia Prozanic 

De Ziua Naţională a României, duminică, 1 decembrie 2019, potrivit tradiţiei bisericeşti şi hotărârii Sfântului Sinod, în parohia Sfântul Gheorghe Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, s-a oficiat după Sfânta Liturghie, începând cu orele 11:30 slujba Te Deum-ului. Slujba a fost oficiată de părintele Niță Stefan Cătălin, paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic, în prezenţa credincioşilor.

La finalul Te Deum-ului, părintele Niță Stefan-Cătălin a rostit un cuvânt despre MAREA UNIRE de la 01 Decembrie 1918.

Constituția României prevede că 1 Decembrie este Ziua Națională a țării noastre, în amintirea celor peste 100.000 de români adunați pe Câmpul lui Horea de la Alba Iulia, care au cerut Unirea Transilvaniei cu Țara. Marea Adunare Națională, constituită din 1.228 de delegați, a adoptat o rezoluție care consfințea Unirea tuturor românilor din Transilvania, întreg Banatul (teritoriul dintre râurile Mureș, Tisa și fluviul Dunărea) și Țara Ungurească (Crișana, Sătmar și Maramureș) cu România.

După slujba Te Deum-ului, toți cei prezenți au fost invitați la o agapă frățească oferită de către comitetul parohial, constând din turtă caldă la cuptor, fasole la ceaun cu murături, pește la grătar, plăcintă de dovleac și vin fiert.

              A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin, Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...