Expoziția ”Omagiu preotului gospodar Dumitru Constantinescu și satului românesc al Parohiei Prozanic” vernisată la Conferința interjudețeană din domeniul social, a VI–a ediție, în Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Expoziția ”Omagiu preotului gospodar Dumitru Constantinescu și satului românesc al Parohiei Prozanic” vernisată la Conferința interjudețeană din domeniul social, a VI–a ediție, în Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte VINCENŢIU, Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor, prin Sectorul Social – Misionar, a organizat vineri, 29 noiembrie 2019, a VI-a ediţie a Conferinţei  interjudețene, cu tema „Modele de bună practică din activitatea social-filantropică desfășurată în Episcopia Sloboziei și Călărașilor”, cu scopul de a promova modelele de bună practică din activitatea social – filantropică implementată în Episcopia Sloboziei și Călărașilor.

În cadrul conferinței, preotul paroh al parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe – Prozanic a susținut referatul: Model de colaborare dintre Biserică și scoală în prevenirea marginalizării sociale a copiilor aflați în dificultate din comunitatea parohială.

În încheiere, un grup de copii de la parohia Prozanic a rostit poezii și cântece religioase și patriotice. De asemenea, toți cei prezenți la conferință au putut admira  expoziția ”Omagiu preotului gospodar Dumitru Constantinescu și satului românesc al Parohiei Prozanic” (diverse creaţii populare specifice zonei, elemente și obiecte tradiționale ale satului românesc), expusă în foaierul Sălii Amfiteatru a Centrului Socio – Cultural „Episcopul Damaschin”, obiecte păstrate și îngrijite de către preacucernicul părinte paroh al Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe - Prozanic.

 

A consemnat:

-          Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin, Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe”  Prozanic

 

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...