Eroii revoluției din decembrie 1989 au fost pomeniți în Parohia Prozanic

Eroii care s-au jertfit în decembrie 1989 pentru libertatea, credinţa şi demnitatea poporului român au fost pomeniţi duminică, 22 decembrie, după Sfânta Liturghie, în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa.

Slujba de pomenire a fost oficiată de către părintele Niță Stefan Cătălin, paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic, în prezența credincioșilor.

Evenimentele din Decembrie 1989 s-au soldat cu 1.166 de victime în oraşele declarate martir: Alba Iulia, Arad, Braşov, Brăila, Bucureşti, Buzău, Caransebeş, Cluj-Napoca, Constanţa, Craiova, Cugir, Hunedoara, Lugoj, Reşiţa, Sibiu, Târgovişte, Târgu Mureş, Timişoara.

În cuvântul rostit după slujba Parastasului, părintele Niță Ștefan Cătălin a evidențiat importanța de a ne reaminti permanent de jertfa eroilor noştri, pentru a le cinsti memoria pe de-o parte, pe de altă parte pentru a înţelege că trebuie să ducem mai departe toate idealurile pe care ei le-au avut.

 

 

            A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin, Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...