Slujba trecerii dintre ani la Parohia Prozanic

        În noaptea trecerii în Anul Nou civil 2020, în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, preacucernicul părinte paroh NIȚĂ Ștefan Cătălin a oficiat slujba în noaptea trecerii dintre ani, după rânduiala aprobată de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în ședința de lucru din data de 17 februarie 2011, care prevede citirea Acatistului Domnului nostru Iisus Hristos întrucât în ziua de 1 ianuarie ne amintim de momentul când Fiul lui Dumnezeu, întrupat, a primit numele de Iisus.

            Slujba de o frumuseţe aparte, cuprinde Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos, urmat de patru rugăciuni, astfel: Rugăciune către Domnul nostru Iisus Hristos, alcătuită de Sfântul Isaac Sirul; Rugăciune de mulţumire; Rugăciune de intrare în noul an (din tradiţia română şi slavă); Rugăciune de binecuvântare a noului an (din tradiţia greacă). Apoi, după Ectenia întreită şi Otpust, se cântă în cor “Apărătoare Doamnă”.

            Parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic a organizat în mod festiv această slujbă la trecerea dintre ani, numeroși credincioși luând parte la bucuria noastră.

            La final, toți cei prezenți împreună cu părintele paroh au ciocnit un pahar de șampanie și s-au bucurat de câte o porție de tort, plăcintă și prăjituri din partea parohiei și a credincioșilor prezenți.

            Gândul nostru este ca la slujba trecerii dintre anii 2020 – 2021, să ne bucurăm de prezența unui număr mai mare de credincioși, iar slujba să se oficieze în aceeaşi linişte şi armonie, în dragoste şi dor de rugăciune către Dumnezeu şi Maica Domnului!

            

            A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin, Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...