Prezentarea activităților miniproiectului anului omagial 2020 în Parohia Prozanic

Prezentarea activităților miniproiectului anului omagial 2020 în Parohia Prozanic

Duminică, 12 ianuarie 2020, în parohia Sfântul Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, a avut loc, prezentarea activităților miniproiectului „Contribuția Bisericii, școlii și familiei, la formarea religioasă a tinerei generații a Parohiei Prozanic”, în cadrul Concursului Național Catehetic „Iubirea lui Hristos în familia mea”.

Elevul Bucur Alexandru, a exemplicat printr-o scurtă expunere, Concursul Național Catehetic „Iubirea lui Hristos în familia mea”, concurs dedicat anului 2020, declarat ca  „An omagial al pastoraţiei părinţilor şi copiilor şi Anul comemorativ al filantropilor ortodocşi români”, în Patriarhia Română, desfăşurat în eparhia noastră cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor.

Activitățile desfășurate în cadrul acestui miniproiect au scopul principal în dezvoltarea creativității prin libertatea oferită participanților în inițierea unor idei de proiect precum și a sentimentelor de atașament față de familie și valorile ei.

În cuvântul său, părintele paroh i-a îndemnat pe copii să participe la concursurile naţionale organizate de Patriarhia Română subliniind că aceste concursuri au ca scop întărirea credinţei.

 

A consemnat:

-          Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin, Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...