SLUJBĂ DE POMENIRE PENTRU POETUL NAȚIONAL MIHAI EMINESCU ȘI PENTRU DOAMNA PREOTEASĂ ELENA, ÎN PAROHIA PROZANIC

Slujbă de pomenire pentru poetul național Mihai Eminescu și pentru Doamna  Preoteasă  Elena, în parohia prozanic

 

În Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe – Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa a avut loc, duminică 12 ianuarie 2020, începând cu ora 11.00, o slujbă de pomenire pentru poetul național Mihai Eminescu, la împlinirea a 170 de ani de la naștere (15 ianuarie 2020) și pentru doamna preoteasă a Parohiei Sfântul Mare Mucenic Gheorghe – Prozanic, profesor Niță Elena, care ar fi împlinit 41 de ani, miercuri 15 ianuarie 2020.

La finalul slujbei de pomenire, elevii doamnei preotese au recitat poezii din creația marelui poet Mihai Eminescu; apoi în jurul orei 13.00, la mormântul doamnei preotese Elena din cimitirul parohial Prozanic, elevii au rostit rugăciuni pentru doamna preoteasă Elena și au recitat poezii din creația poetului Mihai Eminescu.

 

 

A consemnat Preacucernicul Preot Niță Stefan Cătălin, Paroh al Parohiei „Sfântul Gheorghe” Prozanic

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...